وبلاگ

6 روش ساده برای کاهش مصرف سوخت خودرو

6 روش ساده برای کاهش مصرف سوخت خودرو

با افزایش قیمت سوخت و همینطور سهمیه بندی آن، صرفه جویی در مصرف سوخت یکی از مهمترین کار هایی است که هر راننده ای برای کاهش هزینه های خود می تواند انجام دهد. در این مقاله ما روش هایی را به شما معرفی می کنیم که به کمک آن می توانید مصرف سوخت خودرو تان را کاهش دهید. روش ها و نکاتی که اغلب بسیار ساده اند ولی تاثیر بسیار چشمگیری در مصرف خودروی شما در طولانی مدت خواهد داشت.

نکته ی اول : میزان فرمان

با توجه به وضعیت راه ها و جاده های کشور و همینطور وجود چاله های متعدد در راه ها، فرمان و همینطور زاویه ی چرخ ها در اکثر خودرو ها موجود در ایران از تنظیم خارج می شود. این مشکل علاوه بر این که باعث کاهش عمر لاستیک های خودرو می شود و فشار زیادی را به موتور خودرو وارد می کند، باعث افزایش 10 درصدی مصرف سوخت می شود. به همین دلیل بهتر است بصورت دوره ای جلوبندی ، فرمان و همینطور سیستم تعلیق خودروتان را سرویس کنید تا علاوه بر داشتن تجربه ی رانندگی بهتر، مصرف سوخت خودروتان را کاهش دهید.

فشار باد تایر ها را جدی بگیرید.

فشار باد تایر ها را بصورت دوره ای چک کنید.

آمار ها و تحقیقاتی انجام شده نشان می دهد که 25 درصد خودروهایی که در خیابان می بینید، فشار باید تایر هایشان به درستی تنظیم نشده است. تنظیم نبودن فشار باد تایر ها، علاوه بر این که باعث فرسایش و کاهش عمر تایر ها میشود مصرف سوخت شما را حدود 3 درصد افزایش میدهد. با توجه که تغییر دما و همینطور تغییر ارتفاع از سطح دریا باعث می شود که فشار باد تایر ها تغییر کند، درصورتی که شما زیاد به شهر های دیگر سفر می کنید، توصیه میشود که حتما فشار باد چرخ ها را بصورت دوره ای چک کنید. در غیر این صورت هم بهتر است که حداقل هر ماه یکبار فشار باد تایر ها را چک و تنظیم کنید.

تنظیم بودن موتور خودرو

 هر چه کارکرد خودروی شما بالاتر رود، طبیعتا خودروی شما به نگهداری بهتری احتیاج دارد. مخصوصا موتور خودرو که از مهمترین اجزای آن است. اگر خودروی شما به تنظیم موتور نیاز دارد، حتما آن را جدی بگیرید. این موضوع جدای افزایش مصرف سوخت شما به موتور خودرو نیز آسیب می زند. علاوه براین روغن موتوری که استفاده می کنید در مصرف سوخت شما تاثیر گذارند. هر یک از روغن موتور ها با توجه به گرانروی که دارند مصرف سوخت خودرو را تغییر می دهند. هرچه گرانروی روغن موتور پایین تر باشد مصرف سوخت نیز کاهش می یابد. البته شما باید به این نکته توجه کنید که شما باید از روغن موتور مخصوص و مناسب خودروی خودتان استفاده کنید و بدلیل مصرف سوخت آن را تغییر ندهید. برای مشاهده لیست بهترین و باکیفیت ترین روغن موتور های موجود در بازار وارد شدن این لینک شوید.

درب باک بنزین را چک کنید.

آمار ها و نظرسنجی ها نشان می دهند که حدود 15 درصد خودروهایی که در خیابان ها مشاهد می کنید درب باک شان مشکل دارد. این یکی از ساده ترین چیزهایی است که مصرف سوخت خودرو را تحت تاثیر قرار میدهد. به این نکته توجه کنید که در برخی از خودرو ها خراب بودن درب باک باعث میشود که چراغ چک خودرو نیز روشن شود.

وسایل اضافی را از صندوق عقب بردارید.

برداشتن وسایل اضافی از صندوق عقب باعث کاهش مصرف خودرو شما می شود.

هر چه وزن خودروی شما کمتر باشد، مصرف سوخت شما نیز کاهش می یابد. یکی از ساده ترین راه های کاهش وزن خودرو برداشتن وسایل اضافی از صندوق عقب خودرو تان است. شاید این نکته برای شما جالب باشد که هر 50 کیلوگرم بار اضافی مصرف سوخت شما را حدود 2 درصد افزایش می دهد. البته این نکته را در نظر بگیرید یکسری وسایل باید همیشه در خودروی شما وجود داشته باشند، برای آشنا شدن با این وسایل می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

از رانندگی کردن لذت ببرید و نرم رانندگی کنید.

وقتی که شما شتاب گیری سریعی داشته باشید ویا بشدت ترمز گیری کنید، علاوه بر فشاری که به خودروی شما وارد می شود، مصرف سوخت شما نیز افزایش می یابد. دلیل این افزایش سوخت این است که موتور خودرو میخواهد شتابی که می خواهید را فراهم کنید و سرعت را افزایش دهد. بهتر در جاده ها نرم و مطمئن رانندگی کنید تا از تجربه ی رانندگی تان لذت ببرید. نکته ی جالبی که بخواهم به شما بگویم این است هر 5 کیلومتری (در ساعت) که از سرعت خود می کاهید حدود 5 درصد از مصرف سوخت شما می کاهد.

کلام آخر

روش های دیگری مثل ریمپ کردن کامپوتر خودرو ویا استفاده از کیت های کاهش سوخت و … وجود دارد که مصرف سوخت خودروی شما را کاهش می دهد. ما در این مقاله سعی کردیم ساده ترین روش های کاهش مصرف سوخت را به شما معرفی کنیم. روش هایی که هر همه ی راننده های می توانند از آن استفاده کنند و مصرف سوخت خودروی خود را کاهش دهند. همینطور میتوانید تجربه های خودتون رو با ما و سایر کاربران در قسمت دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *