وبلاگ

همه چیز درباره ی کارت سوخت ماشین !!

همه چیز درباره ی کارت سوخت های هوشمند !!

با سهمیه بندی بنزین در آبان ماه سال 98، راننده ها و صاحبان وسایل نقلیه باید دوباره از کارت های سوخت برای سوختگیری استفاده می کنند. در این مقاله می خواهیم به تمامی سوالات شما درباره ی کارت سوخت ماشین پاسخ بدهیم، از ثبت نام برای صدور کارت سوخت و پیگیری آن گرفته تا میزان ذخیره بنزین در کارت های سوخت. خواندن این مقاله رو از دست ندهید.

ثبت نام کارت سوخت هوشمند:

ثبت نام و درخواست صدور کارت سوخت ماشین برای تمامی وسایل نقلیه تنها از طریق مراجعه به دفاتر پلیس 10+ و به صورت حضوری انجام می شود و برای ثبت نام کارت سوخت هوشمند هیچ سایت اینترنتی وجود ندارد.

مدارک لازم برای ثبت نام و درخواست صدور کارت سوخت :

مدارک لازم برای ثبت نام و درخواست صدور کارت سوخت

هنگام مراجعه به دفاتر پلیس 10+ برای ثبت نام و درخواست صدور کارت سوخت هوشمند باید مدارک زیر همراه تان باشد.

  • حضور مالک قانونی خودرو و یا نماینده او (همراه داشتن وکالت نامه برای نماینده اجباری است.)
  • مدارک شناسایی و احراز هویت (کارت ملی و شناسنامه)
  • مدارک شناسایی خودرو (کارت ماشین یا برگ سبز)
  • بیمه شخص ثالث خودرو
  • شماره تلفن همراه که به نام مالک ماشین باشد.
  • مشخصات پستی برای ارسال کارت سوخت هوشمند از طریق پست
  • واریز فیش نقدی ثبت نام به حساب شرکت ملی پخش فراورده های نفتی

همچنین برای افراد حقوقی داشتن معرفی نامه از سازمان الزامی است.

هزینه ی صدور کارت سوخت هوشمند وسایل نقلیه :

هزینه ی صدور و ثبت نام کارت سوخت هوشمند 10 هزار تومان است که از دستگاه های کارتخوان مستقر در دفاتر پلیس 10+ به حساب شرکت ملی پخش فراورده های نفتی واریز می شود.

پیگیری وضعیت کارت سوخت های ثبت نامی با پلاک خودرو:

برای استعلام و پیگیری وضعیت صدور کارت سوخت های ثبت نامی باید از طریق این لینک وارد سایت epolice.ir شوید و با وارد کردن پلاک ماشین تان وضعیت صدور کارت سوخت هوشمند ماشین تان را مشاهده کنید.

پیگیری وضعیت کارت سوخت های ثبت نامی از طریق شماره تلفن همراه:

یکی دیگر از راه های استعلام وضعیت صدور کارت سوخت های ثبت نامی استفاده از شماره تلفن همراه تان است. برای این کار از طریق این لینک وارد سایت خدمات دولت شوید و با شماره تلفن همراه تان را وارد کنید تا وضعیت کارت سوخت ماشین تون برای شما نمایش داده شود.

پیگیری وضعیت کارت سوخت های ثبت نامی از طریق پیامک:

آخرین راه و البته سخت ترین راه برای پیگیری ثبت نام کارت های سوخت وسایل نقلیه، ارسال پیام کوتاه به شماره 1101202040 است. برای این کار شما باید شماره ی VIN موتور سیکلت یا ماشین تان را به این سامانه ارسال کنید. نکته ی مهمی که باید به آن توجه کنید این است که برای موتور سیکلت M* (مثلا M*IRKV91MN5O3685988) و برای خودرو V* (مثلا V*IRPC90VV5I9658742 ) را به ابتدای شماره VIN اضافه کنید.

رمز پیش فرض کارت سوخت های قدیمی :

رمز پیش فرض کارت سوخت های قدیمی

رمز کارت های سوخت هوشمند به صورت پیش فرض، 4 رقم آخر کد ملی فردی است که پشت کارت سوخت اسم او حک شده است. اگر شما مالک اول ماشینی که سوار آن می شوید نیستید، برای پیدا کردن رمز کارت سوخت تان می توانید به سند های صادر شده ماشین تان مراجعه کنید.

نحوه ی مسدود کردن کارت سوخت های مفقود شده :

اگر کارت سوخت تان را گم کرده اید و می خواهید آن را مسدود و غیر فعال کنید، هرچه سریع تر به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.

بازیابی رمز کارت سوخت هوشمند :

اگر رمز کارت سوخت تان را فراموش کرده اید و یا رمز آن را 3 بار اشتباه وارد کرده اید و کارت سوخت تان غیر فعال شده است، برای برای بازیابی رمز کارت سوخت ماشین تون باید به یکی از مراکز پخش فرآورده های نفتی و نواحی رمزگشایی کارت سوخت مراجعه کنید. برای مشاهده آدرس مراکز رمزگشایی روی این لینک کلیک کنید.

کارت سوخت المثنی :

اگر به هر دلیلی کارت سوخت تان را گم کردید و یا اصلا کارت سوخت ندارید، برای درخواست صدور کارت سوخت المثنی باید به همراه مدارک موردنیاز برای ثبت نام به دفاتر پلیس 10+ مراجعه کنید.

میزان سهمیه ی ماهانه وسایل نقلیه مختلف :
نوع وسیله نقلیه نوع سوخت مقدار سهمیه
سواری شخصی بنزینی 60
سواری شخصی دوگانه سوز 30
تاکسی بنزینی 400
تاکسی دوگانه سوز 200
موتور سیکلت بنزینی 25
وانت کم مصرف بنزینی 200
وانت کم مصرف دوگانه سوز 60
وانت پر مصرف بنزینی 300
وانت پر مصرف دوگانه سوز 120
آمبولانس بنزینی 500

 

میزان ذخیره بنزین در کارت سوخت :

در ابتدای سهمیه بندی بنزین، حداکثر ذخیره بنزین در کارت های سوخت، معادل سهمیه ی 6 ماه آن وسیله ی نقلیه بود. ولی با شیوع کرونا و قرنطینه افراد این مقدار به سهمیه ی 9 ماه افزایش یافت تا افرادی که تردد شان کم شده، مشکلی نداشته باشند. بعنوان مثال برای خودرو های سواری شخصی حداکثر ذخیره بنزین 540 لیتر خواهد بود.

تاریخ شارژ شدن کارت های سوخت :

بطور معمول در ساعت 24 آخرین روز هر ماه کارت های سوخت هوشمند شارژ می شوند و سهمیه ماه بعدی به آن ها واریز می شود.

استعلام میزان موجودی بنزین کارت سوخت :

تنها راه برای استعلام میزان موجودی بنزین کارت سوخت مراجعه حضوری به پمپ بنزین ها می باشد و متاسفانه راه دیگری وجود ندارد.

نحوه ی درست بنزین زدن با کارت سوخت هوشمند :

نحوه ی درست بنزین زدن با کارت سوخت هوشمند

نکته ی مهمی که قبل از برداشتن کارت سوخت باید به آن توجه کنید، این است که حتما گزینه ی پرداخت نقدی را انتخاب کنید و سپس دکمه ی خروج را فشار دهید و سپس کارت سوخت ماشین تان را بردارید.

کلام آخر :

یکی دیگر از مواردی که حتما باید به آن ها توجه کنید، صرفه جویی در مصرف بنزین و سوخت است. برای آشنایی با 6 روش بسیار ساده برای کاهش مصرف سوخت ماشین تان این مقاله را از دست ندید.

همینطور می توانید نظرات، سوالات و خلاصه هر چیزی که می خواهید را از طریق بخش دیدگاه ها با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. در ضمن وارد کردن نام و email اجباری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *